اقتصادی

امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد/انصاری: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز

امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد/انصاری: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تیتروز، حجت‌الله انصاری با بیان اینکه، شرکت‌های تامین سرمایه از طریق انتشار ابزارهای مالی مانند اوراق بدهی، اوراق مشارکت، صکوک اجاره، استصناع و مرابحه تامین مالی می‌شود، گفت: خریداران این اوراق سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بوده که عمدتا خریداران حقوقی فعالیت و‌حضور پر رنگ تری دارند.

وی افزود: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد است و عمده تامین مالی کشور به صورت سنتی از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.

این فعال بازار سرمایه در مورد اینکه امسال چقدر تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام گرفت، گفت:‌ امسال از طریق اوارق اجاره سهام و اوراق تبعی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام شد.

انصاری در برابر این پرسش که آیا دولت برای تامین کسری بودجه خود می‌تواند به بازار سرمایه مراجعه کند؟، گفت:‌ همان گونه که شرکت‌ها تامین مالی خود را از بازار سرمایه انجام می‌دهند، دولت هم می‌تواند تامین مالی کند و این کار معمول است که از طریق انتشار اوراق بدهی انجام می‌شود.

وی افزود: اگر دولت بخواهد از بانک مرکزی استقراض کند، باعث افزایش پایه پولی و ایجاد تورم می‌شود، در حالی که بانک مرکزی علاقمند به کنترل تورم است.

این فعال حوزه تأمین سرمایه در مورد اثرگذاری انتشار اوراق دولتی بر نرخ بهره اظهار داشت: انتشار اوراق دولت نرخ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما باید بازار سرمایه ظرفیتی باشد که هم دولت و هم شرکت‌ها برای تامین مالی به این بازار مراجعه کنند. البته افزایش انتشار اوراق باعث افزایش نرخ بهره می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در خاتمه گفت: با افزایش عرضه اوراق، قیمت اوراق در بازار کاهش یافته و به همین دلیل نرخ اوراق در بازار ها افزایش می‌یابد. اما به هر حال سهم اوراق دولتی در بازار سرمایه باید افزایش یابد.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد/انصاری: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =

دکمه بازگشت به بالا