فناوری

کشف سیاه‌چاله عظیم در کهکشان اقماری

کشف سیاه‌چاله عظیم در کهکشان اقماری” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از تک اکسپلوریت، «لئو یک» یکی از کهکشان‌های کوتوله اقماری راه‌شیری است. کهکشان اقماری کهکشانی است که به صورت مداری دور یک کهکشان بزرگ می‌چرخد. ستاره‌شناسان دانشگاه تگزاس در رصدخانه مک‌دونالد آستین موفق به کشف سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز لئو یک شده‌اند. این سیاه‌چاله به اندازه سیاه‌چاله‌های کهکشان راه‌شیری عظیم است. لئو یک کهکشان اقماری عجیبی است و برخلاف دیگر کهکشان‌های کوتوله، ماده تاریک ندارد. این کهکشان از نظر اندازه ۳۰ برابر کوچک‌تر از راه‌شیری است. نتایج این مطالعه می‌تواند درک محققان از تکامل کهکشانی را تغییر دهد.

محققان مشخصات ماده تاریک لئو یک را اندازه‌گیری کرده‌اند، که به معنای اندازه‌گیری نحوه تغییر چگالی ماده تاریک از لبه‌های بیرونی به مرکز آن است. همچنین نیروی گرانشی این کهکشان اقماری روی ستاره‌ها اندازه‌گیری شده است. هر چه سرعت حرکت ستارگان بیشتر باشد، ماده بیشتری در مدار آنها محصور می‌شود. هدف محققان از این کار پاسخ به دو پرسش بود: اول این که آیا چگالی ماده تاریک به سوی مرکز این کهکشان اقماری افزایش می‌یابد یا خیر. دوم این که آیا اندازه‌گیری مشخصات آنها با محاسبات قبلی که براساس داده‌های تلسکوپ قدیمی‌تر و مدل‌های کامپیوتری ایجاد شده، تطابق دارد یا خیر. براساس یافته‌های جدید، وقتی سیاه‌چاله‌ای در مرکز کهکشان وجود دارد، دیگر نیازی به ماده تاریک نیست.

انتهای پیام/۴۰۲۱

این محتوا با عنوان “کشف سیاه‌چاله عظیم در کهکشان اقماری” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا