عمومی

تفکر جهانی مستند سازان ایرانی

تفکر جهانی مستند سازان ایرانی” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع عمومی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران موسوم به”سینما حقیقت” از ۱۸ آذر آغاز به کار کرد که ۱۷۹ اثر در بخش ملی و بین الملل این جشنواره به نمایش در می‌آید.

به همین مناسبت برنامه شهر فرنگ، شبکه خبر با حضور، محمد حمیدی مقدم – مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و معین کریم الدینی – مستندساز به برسی اهمیت سینمای مستند و برگزاری جشنواره سینما حقیقت پرداختند.

مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره ویژگی دوره پانزدهم جشنواره گفت: این جشنواره نیز مانند همه شئونات زندگی متاثر از کرونا شده است. تهدید کرونا موجب رشد و پیشرفت توسعه فضای مخاطبی سینمای مستند شد.

وی افزود: زنده بودن جریان سینمای مستند و کل سینما از اتفاقات مهم دو سال گذشته بود و با تمام سختی‌ها سعی کردیم جشنواره متوقف نشود.

حمیدی مقدم درباره اهمیت سینمای مستند در بین مخاطبان گفت: سینمای مستند اهمیت خود را همیشه داشته و خواهد داشت، اهمیت این سینما کم نمی‌شود.

وی تاکید کرد: کم هزینه‌ترین سینما در عین حال سخت‌ترین آن از لحاظ مبانی سینمای مستند است. ولی باید سطح اتصال آن به مخاطب حفظ یا حتی بیشتر شود.

معین کریم الدینی، مستندساز دیگر میهمان این برنامه درباره جشنواره سینما حقیقت گفت: جشنواره سینما حقیقت از سال‌های نخست، هدف گذاری خود را بر مبنای تخصصی گذشت و همیشه بدون حاشیه برگزار می‌شود.

کریم الدینی درباره نوع تفکر مستند سازان ایرانی گفت: برخلاف تفکر برخی که می‌گویند مستندسازان ایرانی، جهانی فکر نمی‌کنند، باید تاکید کنم که در چند سال گذشته سینمای مستند ایران به خوبی در جشنواره‌های جهانی حضور پیدا کرده و درخشیده است.

وی افزود:، اما مشکلی که در سینمای مستند وجود دارد این است که به صنعت تبدیل نشده است. یکی از دلایل مهم آن متصل بودن به کمک و یارانه دولت است. البته قرار نیست این سینما کاملا صنعتی شود، بلکه باید به صمت تلفیق این دو حرکت کند، زیرا این سینما متکی به گیشه نیست.

مشروح این گفتگو را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

این مطلب با عنوان “تفکر جهانی مستند سازان ایرانی” در وب سایت www.irinn.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.irinn.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا