فناوری

تولید ربات خورشیدی برای پاکسازی لکه‌های نفتی – تیتروز | خبر جدید

تولید ربات خورشیدی برای پاکسازی لکه‌های نفتی – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از نیواطلس، ربات یاد شده با الهام از حشرات و موتور بخار ساخته شده است. این ربات موسوم به نئوس بات از حرکات ضربانی برای عبور از سطح آب استفاده می‌کند.

بدنه ربات که در حال حاضر تنها ۲۰ میلی متر طول و ۵ میلی متر عرض دارد، سه لایه دارد. لایه بالایی از پلاستیک پلی آمید شفاف، لایه میانی از هیدروژل متخلخل و لایه زیرین از پلیمر PDMS (پلی دی متیل سیلوکسان) تشکیل شده است.

اکسید آهن و نانومیله‌های مس درون هیدروژل، انرژی نور را به گرما تبدیل می‌کند که آب مایع جذب شده توسط ژل را تبخیر می‌کند. بخار حاصل یک حباب در ژل ایجاد می‌کند که فشار مکانیکی و انرژی حرارتی را بر روی لایه‌های بالایی و پایینی فیلم اعمال می‌کند.

لایه‌های یادشده به گونه‌ای طراحی شده اند که با خم و راست شدن مکرر و ایجاد حرکات ضربانی، نوسان مداومی را برای حرکت در سطح آب به وجود می‌آورند.

ربات یادشده می‌تواند با سرعت ۱.۳ میلیمتر در هر ثانیه حرکت کند و فعلاً در مرحله تست آزمایشگاهی است. انتظار می‌رود در آینده مدل‌های بزرگ‌تری از این ربات تولید شود که مجهز به لایه چهارمی برای جذب مواد روغنی نیز باشند. این ربات‌ها از قدرت و سرعت زیادی برای جذب لکه‌های نفتی برخوردار خواهند بود. ربات یادشده به غیر از نور خورشید به هیچ منبع اضافی انرژی نیاز نخواهد داشت.

این خبر با عنوان “تولید ربات خورشیدی برای پاکسازی لکه‌های نفتی – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا