عمومی

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی نوزدهم آذر

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی نوزدهم آذر” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع عمومی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

در تهران دکتر محب‌الله آزاده، جراح چشم‌پزشک، قرنیه چشم یک گوساله را به انسان پیوند زد.

به گزارش تیتروز، مهم‌ترین رویدادهای نوزهم آذر را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای نوزدهم آذر

سال ۱۲۹۷

دولت انگلیس کمک خود را به دولت ایران از ۲۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش داد.

سال ۱۲۹۷

دولت انگلیس پلیس جنوب را به ایران واگذار کرد.

سال ۱۲۹۷

دولت انگلیس طی نامه‌ای که برای وثوق‌الدوله فرستاد تمامیت و استقلال ایران را تضمین نمود و قول لغو قرارداد ۱۹۰۷ را داد.

سال ۱۲۹۷

به دستور وثوق‌الدوله، رئیس‌الوزرا، یک گردان مجهز ژاندارم با وسایل کامل برای دستگیری رجبعلی و اتباع وی به گلپایگان حرکت کرد.

سال ۱۳۰۳

دو نفر از کسانی که در قتل ماژور ایمبری ویس کنسول آمریکا دست داشتند، اعدام شدند.

سال ۱۳۰۹

سیدجلال‌الدین مؤیدالاسلام، مدیر روزنامه حبل‌المتین، قبل از ظهر در دفتر خویش واقع در کلکته در اثر حمله قلبی درگذشت. مرحوم مؤیدالاسلام کار خود را با آقا سیدجمال‌الدین اسدآبادی و میرزا ملکم‌خان شروع کرد و مدت‌ها روزنامه حبل‌المتین را انتشار می‌داد. مبارزات وی در طول مدت روزنامه‌نگاری قابل ستایش و تقدیر بود.

سال ۱۳۱۲

از طرف وزیر داخله لایحه سلب مصونیت از آقایان ابراهیم قوام (قوام‌الملک شیرازی)، محمدتقی اسعد (امیر جنگ) و امیرحسین ایلخان به علت مداخله در اموری که به ضرر مملکت است، به مجلس شورای ملی تقدیم و در همان جلسه به تصویب رسید.

سال ۱۳۱۹

پیمان بازرگانی بین دولت ایران و دولت آلمان به امضاء رسید.

سال ۱۳۲۱

آرامش نسبی در تهران به وجود آمد. حکومت نظامی تدریجاً به توقیف افراد و مسببین غائله پرداخت. عده زیادی از روزنامه‌نگاران و مخالفین دولت طبق ماده پنج حکومت نظامی بازداشت شدند. فرماندار نظامی به کسبه تهران اخطار کرد مغازه‌های خود را باز کنند.

سال ۱۳۲۱

دولت به انتشار روزنامه‌ای به نام اخبار روز به مدیریت حسینقلی مستعان مبادرت نمود.

سال ۱۳۲۵

طبق دستور نخست‌وزیر نیروهای ارتش از زنجان به طرف میانه، قافلانکوه و تبریز حرکت کردند.

در ستون زیرآب بین نظامیان و نیروهای نظامی جنگ درگرفت. پس از چند ساعت زدوخورد کلیه افراد فرقه دموکرات دستگیر شدند.

ساختمان کاخ دادگستری که عملیات ساختمانی آن از فروردین ۱۳۱۷ آغاز شده بود، افتتاح شد. این ساختمان مجموعاً ۵۵۰ اتاق و سالن بزرگ و هفت حیاط دارد. مقاطعه کار شرکت اشکودا بوده است.

سال ۱۳۳۰

در جلسه امروز مجلس شورای ملی از طرف اقلیت و تماشاچیان علیه دولت به‌شدت تظاهرات انجام گرفت. عده‌ای از تظاهرکنندگان داخل جلسه علنی شدند و با نمایندگان گلاویز شدند. امیرمختار کریم‌پور شیرازی، مدیر روزنامه شورش، مورد ضرب و شتم مخالفین دولت قرار گرفت.

سال ۱۳۳۱

به تصمیم دولت بندر بوشهر بندر آزاد شناخته شد و بازرگانان داخلی و خارجی می‌توانند کالای خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی عرضه کنند.

سال ۱۳۴۵

دکتر محمد معین، استاد دانشگاه و سرپرست لغتنامه دهخدا، در دفتر کار خود دچار سکته مغزی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

سال ۱۳۴۷

در اثر بارندگی‌های شدید در شهرهای مختلف فارس، سیل جاری شد و تلفات جانی و مالی وارد کرد: تعداد کشته‌شدگان به ۴۱ نفر رسیدند و خسارات مالی متجاوز از ۲۰ میلیون تومان می‌باشد.

سال ۱۳۴۷

در تهران دکتر محب‌الله آزاده، جراح چشم‌پزشک قرنیه چشم یک گوساله را به انسان پیوند زد.

سال ۱۳۴۷

در خراسان سرما به ۳۰ درجه زیر صفر رسید و پنج نفر در اثر سردی هوا خشک شدند.

سال ۱۳۴۹

ایران و ابوظبی درباره توسعه روابط بازرگانی توافق کردند.

سال ۱۳۴۹

قطار تهران ـ یزد افتتاح شد.

سال ۱۳۵۰

شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به شکایت پنج کشور عربی (عراق، کویت، لیبی، الجزایر و یمن جنوبی) از ایران یک جلسه طولانی چهارساعته تشکیل داد.

سال ۱۳۵۲

در یک مزایده یک میلیارد دلاری در تهران نفت ایران هر بشکه ۱۶ دلار فروخته شد.

سال ۱۳۵۶

به مناسبت روز حقوق بشر در تهران مراسمی برپا گردید. در پیام شاه آمده بود: ایران سهم خود را در اجرای اعلامیه حقوق بشر انجام داده است. در پیام باهری ذکر شده بود که: در این روز نام حقوق بشر را وسیله تجاوز به اعتبار ملی ایران قرار داده‌اند.

سال ۱۳۵۶

اتحاد نیروهای جبهه ملی ایران بیانیه‌ای را منتشر کرد. در این بیانیه آمده بود: خواست کنونی مبارزان نهضت ملی ایران همچنان که در مشروحه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۵۶ بیان گردیده است (ترک حکومت استبدادی، تمکین مطلق به اصول مشروطیت، احیای حقوق ملت، احترام واقعی به قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر، انصراف از حزب واحد، آزادی مطبوعات و اجتماعات، آزادی زندانیان سیاسی و تبعیدشدگان و استقرار حکومتی است که متکی بر اکثریت نمایندگان منتخب از طرف ملت باشد و خود را بر طبق قانون اساسی، مسئول اداره مملکت بداند.

سال ۱۳۵۷

در راهپیمایی مردم تهران و سایر شهرها در روز تاسوعا که به دعوت آیت‌الله طالقانی انجام گرفت میلیون‌ها نفر از طبقات مختلف در مراسم راهپیمایی و عزاداری و روز حقوق بشر شرکت جستند. گروه‌های مختلف مردم در حالی که روحانیون و شخصیت‌های سیاسی در پیشاپیش صفوف آنان حرکت می‌کردند، به راه افتاده بودند. این راهپیمایی با نظم و شکوه کامل تا دو ساعت از ظهر گذشته ادامه داشت.

انتهای پیام

این مقاله با عنوان “مهم‌ترین رویدادهای تاریخی نوزدهم آذر” در وب سایت www.isna.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا