فناوری

محقق ایرانی ژن تاثیرگذار در بیماری کبد چرب را شناسایی کرد – تیتروز | خبر جدید

محقق ایرانی ژن تاثیرگذار در بیماری کبد چرب را شناسایی کرد – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از وب سایت دانشگاه یل، محققان این دانشگاه به رهبری آریا مانی استاد پزشک و ژنتیک دانشگاه یک ژن جدید کشف کرده‌اند که می‌توان برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی و مقاومت به انسولین آن را هدف گرفت.

محققان متوجه شدند جهش در ژن Dyrk1b با اختلالی به نام سندروم متابولیک مرتبط است. این سندروم خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت را به شدت افزایش می‌دهد. هم اکنون داروهای متعددی برای درمان بیماری کبد چرب در حال توسعه است. اما تحقیق ذکر شده یکی از نخستین مطالعاتی است که نقش ژن مذکور را در بیماری کبد چرب غیر الکلی ( NAFLD) و مقاومت به انسولین بررسی می‌کند.

محققان به رهبری آریا مانی متوجه شدند افزایش بیان ژن یک نشانگر افزایش خطر هایپرلیپیدمیا، بیماری کبد چرب، بیماری التهاب کبدی و فیبروسیس است. همچنین انها متوجه شدند mTORC2( یک کمپلکس پروتئینی حساس به راپامایسین) در تأثیر Dyrk1b مداخله می‌کند و احتمالاً یک هدف درمانی بالقوه برای بیمارانی با بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد.

فعال شدن mTORC2 در سطح ملکولی تکثیر سلولی و متابولیسم را تنظیم می‌کند. این امر مقاومت به انسولین را ایجاد می‌کند. حال آنکه که هدف گرفتن ژن Dyrk1b به کاهش مقاومت به انسولین منجر می‌شود.

این پژوهش در «ژورنال تحقیقات بالینی» منتشر شده است.

این مقاله با عنوان “محقق ایرانی ژن تاثیرگذار در بیماری کبد چرب را شناسایی کرد – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا