فناوری

دشوارترین وظایف حاکمیتی، توسعه عادلانه دسترسی به خدمات پرسرعت است

دشوارترین وظایف حاکمیتی، توسعه عادلانه دسترسی به خدمات پرسرعت است” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور پیامی به مناسبت سالروز تأسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پیامی صادر کرد. متن کامل پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شرح است:

«سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرصتی برای قدردانی از همکاران ارزشمند و پرتلاشم در یکی از مهمترین حلقه های سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و تنظیم‌گری در زیست‌بوم پویای فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

در طول نزدیک به دو دهه، پیشرفت زیرساخت‌های ارتباطی، فناوری‌های نوین و توسعه شکل تازه از کسب‌وکار و نیازها و انتظارات کاربران، سطح پیچیده‌ای از تنظیم‌گری را پدید آورده است. همه‌گیری بیماری کرونا در ۲سال اخیر، اهمیت توسعه زیرساخت‌های پهن‌باند را بیش از پیش آشکار کرده است. چنانکه در کنار بخش بهداشت و درمان، هیچ زیرساختی به اندازه زیرساخت‌های ارتباطی، در این سال‌ها حائز حساسیت و توجه نزد مردم و سیاست‌گذاران نبوده است.

توسعه عادلانه دسترسی همه مردم عزیز ایران در اقصی نقاط کشور به خدمات پرسرعت و با کیفیت ثابت و سیار توأم با تحریک تقاضا برای خدمات دیجیتال بومی در کنار حمایت از طیف متنوع صاحبان کسب‌وکار اعم از سرمایه‌گذاران کلان یا کارآفرینان نوپا به دلیل شتاب تحولات و فراگیری دامنه خدمات، تنظیم‌گری در این زیست‌بوم را به یکی از دشوارترین وظایف حاکمیتی بدل کرده است.

مطالعات کارشناسی مداوم در مورد چالش‌های فراگیری چون نظام تعرفه‌گذاری اینترنت، برنامه‌ریزی برای افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های نوین به‌ویژه مبتنی بر فیبرنوری و نسل‌های نوین شبکه‌های ارتباطات سیار در کنار تقویت رقابت در تمامی لایه‌های شبکه ملی اطلاعات، مشارکت در توسعه زیست بوم خدمات دیجیتال و تنظیم‌گری در حوزه فناوری اطلاعات، تعامل بهینه با رگولاتورهای موجود در بخش‌های دیگر حاکمیت، بهبود روش‌های پایش خدمات ارائه شده به تمامی کاربران و نزدیک شدن نتایج پایش به میزان ارزیابی کاربران از وضعیت این خدمات (QoE)، همچنین نوآوری در ابزارها و فناوری‌های تنظیم‌گری و افزایش ضمانت اجرایی اعمال مقررات از جمله وظایف کلیدی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال‌های پیش‌روی است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در چارچوب این مأموریت‌ها باید بیش از گذشته برتوان و خرد جمعی عموم ذینفعان و توانمندسازی منابع انسانی ارزشمند درونی و بیرونی آن تأکید کند و سند تحول سازمان را در کوتاه ترین زمان ممکن تدوین و در دسترس عموم ذینفعان قرار دهد.

البته سایر بخش‌های مرتبط با ماموریت‌های جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز باید نقش خود را در تحقق اهداف این سازمان از طریق حداکثرسازی میزان مشارکت تشکل‌های تخصصی در فرآیند تصمیم‌سازی ایفا نمایند.

اینجانب به عنوان مسئول سیاست‌گذاری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم تمامی تلاش خود را برای تحقق اهداف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به کار خواهم بست. پشتیبانی کامل و قاطع از جایگاه و تصمیمات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و اقدامات آن سازمان به عنوان بازوی اجرایی کمیسیون، ایجاد یک فضای باثبات برای سرمایه‌گذاران و فعالان کسب‌وکار و جذب منابع سرمایه‌ای لازم برای اقتصادی کردن توسعه زیرساخت‌های پهن باند ثابت در مناطق کمتر توسعه یافته از جمله سیاست‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های پیش‌روی خواهد بود.

پیشاپیش از کوشش مسئولانه و همراهی یکایک شما در طی این مسیر دشوار قدردانی کرده و امیدوارم در کنار سایر ارکان و اعضای خانواده بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات برای سربلندی ایرانیان و توسعه ایران، گام‌های موثرتری برداریم.»

انتهای پیام/۴۱۴۴/

این مقاله با عنوان “دشوارترین وظایف حاکمیتی، توسعه عادلانه دسترسی به خدمات پرسرعت است” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا