فناوری

ژنتیک بر ترجیح چشایی اثر می‌گذارد؟

ژنتیک بر ترجیح چشایی اثر می‌گذارد؟” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، ژنتیک بر جنبه‌های مختلفی از زندگی انسان تاثیر می‌گذارد. حال سوال اینجاست که ژن‌ها نقشی در ترجیح چشایی انسان نیز ایفا می‌کنند؟ بله ژنتیک دلیل اصلی این امر است که فردی عاشق طعم شکلات و شیرینی است یا قادر به تحمل مزه جوانه گندم نیست. مطالعات روی دوقلوهای همسان و بررسی داده‌های ژنی نشان می‌دهد که ژن‌هایی وجود دارد که بر حس چشایی، حس بویایی و حتی مرکز پاداش در مغز انسان اثر می‌گذارد. برای مثال علاقه انسان به طعم صابونی سبزی گشنیز به دلیل وجود ژن گیرنده بوی «OR۶AS» بوده که به ارث برده است.

ژن‌ها توانایی چشیدن طعم تلخ ترکیب «فنیل تیوکاربامید» را به انسان‌ها می‌دهند، حدود ۳۰ درصد از اروپایی‌ها ژن «TAS۲R۳۸» دارند که باعث می‌شود قادر به چشیدن این طعم نباشند. حتی میزان پاسخ‌دهی مراکز پاداش مغز انسان به گوشت نیز به DNA برمی‌گردد، دلیل علاقه زیاد فردی به گوشت به دلیل وجود نسخه‌ای از ژن «CNTN۵» است. البته ژن‌ها تنها منشا ترجیحات غذایی و چشایی انسان به شمار نمی‌روند. نوزادان در رجم مایع آمنیوتیک را نفس می‌کشند، بنابراین طعم و بوی ترکیباتی را ترجیح می‌دهند که مادرانشان در دوران بارداری زیاد مصرف می‌کرده‌اند.

انتهای پیام/۴۰۲۱

این محتوا با عنوان “ژنتیک بر ترجیح چشایی اثر می‌گذارد؟” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا