فرهنگ و هنر

تعلیقه‌ حجت‌الاسلام سید علی خمینی بر «کفایه الاصول» منتشر شد

تعلیقه‌ حجت‌الاسلام سید علی خمینی بر «کفایه الاصول» منتشر شد” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فرهنگی و هنری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری فارس کتاب «مشکاه‌ الهدایه فی الشرح والتعلیق الکفایه» شرحی بر «کفایه الاصول» مرحوم آیت الله شیخ محمد کاظم خراسانی، معروف به آخوند خراسانی به قلم حجت‌الاسلام سید علی خمینی، به زیور طبع آراسته و توسط مؤسسه بوستان کتابِ دفتر تبلیعات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شد.

شرح و تعلیقه نویسی بر کتب درسی حوزه‌های علمیه سنت حسنه‌ای است که از دیرباز مورد توجه بزرگان و فضلای حوزه‌ها قرار گرفته و حکایت از جهد و دقت علمی شارحین دارد.

در این میان «کفایه الاصول» مرحوم آخوند خراسانی از کتاب‌های بسیار مهمی است که از محتوایی ژرف و پیچیده و عباراتی سخت و مغلق و معانی دقیق علمی برخوردار است و تدریس و شرح آن تنها از عهده اساتید اهل فضل و علم بر‌ می‌آید.

تعلیقه‌ دوجلدیِ حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی بر کتاب ارزشمند کفایه الاصول یکی از جمله شروحی است که به جستجوی اسرار و روشن شدن حقایق و دقائق و بیان مطالب مجمل و مبهم کتاب کفایه، با قلمی روان و امروزی پرداخته است.

از امتیازات دیگری که اثر مزبور دارد این است که ابتدا مؤلف، دیدگاه‌های خود را در معرض دید اهل علم و فضل قرار داده و در دروس کفایه خود در حوزه علمیه نجف اشرف، آن را در ترازوی سنجش نهاده است و سپس به انتشار آن همت گمارده است.

این کتاب به زبان عربی و در شرح و توضیح مطالب علمی و پیچیده  کفایه الاصول در سه مرحله شامل: الف؛ بیان مقصود و مرام صاحب کفایه، خارج از متن کتاب و عبارات آن، ب؛ تطبیق مطالب بر متن کفایه و ج؛ بیان نکات اضافی در‌خور توجه و شایسته بحث و بررسی نگاشته شده است.

این دو‌ جلد شامل تمام کتاب کفایه نیست و در آینده‌‌ای نزدیک سایر مجلدات هم منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مقاله با عنوان “تعلیقه‌ حجت‌الاسلام سید علی خمینی بر «کفایه الاصول» منتشر شد” در وب سایت farsnews.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: farsnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا