استان ها

برگزاری مراسم روز جهانی کوهستان در پلدختر

برگزاری مراسم روز جهانی کوهستان در پلدختر” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع استانی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ به منظور گرامیداشت روز جهانی کوهستان  و با شعار کوهنوردان حافظان محیط زیست و به یاد تنها سفرکرده  سیل مخرب سال ۱۳۹۸ شهرستان پلدختر ( شادروان یاسین جوادی) و تجلیل از خانواده ایشان و فعالان زیست محیطی مراسمی  برگزار و  اعضای باشگاه کوهنوردی یافته خرم آباد ، هیات کوهنوردی شهرستان پلدختر و رومشگان به ارتفاعات مله کوه صعود و ضمن طبیعت گردی ، تابلوی این کوه منقش به تصویر مرحوم یاسین جوادی بر بلند ترین نقطه این کوه نصب شد.

رییس حفظت محیط زیست پلدختر در این خصوص گفت: ‌روز جهانی کوهستان روز یادمان ها و یادها، روز تجلی اصالت پیشکسوتانی  که گذشته خود را در پیوند با جوانان امروز   رسالت خود میدانند وبه آن معنی می بخشند.نماد روز جهانی کوهستان شامل سه مثلث متساوی الاضلاع بر روی یک خط افقی است.مثلث سمت چپ یک الماس آبی رنگ در بالا دارد و نشان از یخ و برف در قله کوه و لزوم توجه به گرمایش زمین و حفظ برفهای کوهستان دارد.

علی الشتری نژاد افزود: مثلث میانه دایره نارنجی دارد که نشان دهنده منابع طبیعی محیط کوهستان است که به طور مداوم از داخل کوه ها استخراج می شوندو مثلث سمت راست یک مثلث سبز کوچک در پایه دارد که نشان دهنده سرسبزی و محصولاتی است که در دامنه کوه ها رشد می کنند.

همچنین تورج حیدر پور  رییس  هیات کوهنوردی پلدختر  در خصوص این صعود با تبریک روز جهانی کوهستان  گفت: نصب تابلو مله کوه یاد واره تنها عزیز سفر کرده سیل ۹۸پلدختر یاسین  جوادی و تجلیل از خانواده وی  از جمله برنامه هایی بود که با حضور باشگاه کوهنوردی یافته و هیات کوهنوردی رومشکان انجام گرفت.

رییس هیات کوهنوردی پلدختر با اشاره به  اهمیت نقش  کوهستان دراکوسیستم ها  و تاثیر آن  بر شرایط خاک و آب و هوای منطقه  خواستار  توجه  بیشتر مسئولین و مردم به حفاظت از محیط زیست وطبیعت کوهستان های منطقه شد وافزود:  مناطق کوهستانی همچنین  به دلیل تاثیر بر جذب توریسم  و توسعه  گیاهان  دارویی اهمیت دارند لذا جامعه کوهنوردی  به خاطر شناخت این موضوع ظرفیت خوبی برای حفاظت از کوهستان ها هستند‌.

او خواستار  شناسنامه دار کردن و معرفی کوها ،  دره ها ،غار ها تالابها، آبشارهای پلدختر شد و از مسئولین  درخواست کرد در جهت توسعه  توریسم ورزشی و طبیعت گردی حرفه ای و علمی جهت حفظ محیط زیست به این موضوع توجه شود.

۱۱ دسامبر «روز جهانی کوهستان» است. موضوعی که امسال از سوی «سازمان بین‌المللی خواروبار و کشاورزی ملل متحد» (فائو) برای سال ۲۰۲۱ تعیین شده؛ « گردشگری پایدار کوهستان » است.

انتهای پیام

این مطلب با عنوان “برگزاری مراسم روز جهانی کوهستان در پلدختر” در وب سایت www.borna.news منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.borna.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − نه =

دکمه بازگشت به بالا