عمومی

بودجه ۱۴۰۱ برنامه محور است

بودجه ۱۴۰۱ برنامه محور است” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع عمومی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 هادی قوامی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در برنامه “تیتر امشب” با بیان اینکه اساسی‌ترین، فنی‌ترین و مهم‌ترین مرحله بودجه‌ریزی تهیه و تنظیم پیشنهاد لایحه بودجه است، گفت: دولت سیزدهم در ارائه نخستین بودجه خود تلاش کرده است اصلاح ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۱ را انجام دهد. 

وی افزود: با توجه به مشکلاتی که در بودجه‌های سال‌های گذشته وجود داشت، نمایندگان در مسیر تغییر رویکرد بودجه به دولت کمک کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برنامه محوری یکی از فرصت‌های پیش روی لایحه ۱۴۰۱ است، گفت: نتیجه‌گرا و نظارت پذیر از ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۱ است.

قوامی بیان کرد: با کنترل رشد هزینه‌ها، تورم کنترل و توان خرید مردم را افزایش می‌یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: استقراض نکردن ار بانک مرکزی، بودجه بدون کسری و کنترل هزینه‌ها‌ی جاری، کنترل اضافه برداشت بانک‌های از بانک مرکزی از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱ است.

وحید شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: باید تلاش کرد نظام بودجه‌ریزی برنامه‌محور، عملیاتی و هدفمند شود و نظام بودجه‌ریزی با حداقل کسری تنظیم شود.

وی افزود: شفافیت، انضباط مالی، کاهش کسری بودجه از کار‌های انقلابی در بودجه ریزی است و با توجه به منتشر شدن اعداد غیر رسمی در سال آینده کسری بودجه حداقلی را شاهد خواهیم بود.

شقاقی با تأکید بر اینکه هدفمند و برنامه محور نبودن در بودجه‌ریزی از اصلی‌ترین مباحث سال‌های گذشته بوده است، گفت: در دهه گذشته نتوانستیم از نظام بودجه‌ریزی برای رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم. میانگین رشد اقتصادی دهه ۹۰، صفر درصد و میانگین رشد انباشت سرمایه منهای ۴.۵ درصد شد.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: از سه سال گذشته اقتصاد ایران وارد فاز فرسایش شده است یعنی رشد هزینه‌های جبران استهلاک بیشتر از رشد سرمایه‌گذاری است.

 

این محتوا با عنوان “بودجه ۱۴۰۱ برنامه محور است” در وب سایت www.irinn.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.irinn.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا