ورزشی

وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب

وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع ورزشی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از فردوس، وبینار «خشکسالی و آب» به‌همت باشگاه پژوهشگران جوان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس در این دانشگاه برگزار شد.

مجید شریف‌زاده مدیر آبفای شهرستان فردوس با اشاره به وجود ۳۰ حلقه چاه و چهار رشته قنات در فردوس به آمار شبکه‌های انتقال آب، مشترکین و مصرف مردم اشاره کرد و گفت: آب، چالش بزرگ پیش روی ایران بوده و تنها راه فرار از این چالش اجرای سند کم‌آبی کشور و فرهنگ‌سازی عمومی است.


بیشتر بخوانید:

هشدار فرونشست در ایران از دهه ۶۰ اعلام شد


کارشناس آب منطقه‌ای خراسان هم با اشاره به آمار و ارقام حوزه منابع زیرزمینی آب ایران و شهرستان فردوس بیان کرد: دشت فردوس یک دشت ممنوعه و بحرانی در نقشه آب ایران است.

جواد میبدی افزود: ایجاد تشکل‌های لازم برای مدیریت آب زیرزمینی، شورای هماهنگی، تهیه قوانین و ضوابط لازم، بازرسی و بازدیدهای لازم برای نظارت بر حسن انجام کارها و شیرین سازه آب شور از جمله راهکارهای لازم برای مبارزه با کم‌آبی است.

وی مطرح کرد: فردوس دارای ۷ هزار هکتار زمین و باغات کشاورزی است، اما ۹۵ هکتار آن آبیاری تحت فشار دارد؛ بنابراین باید با جایگزین کردن روش‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت به بهره‌وری بیشتر و در نتیجه صرفه‌جویی در آب رسید.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس هم با ارائه و مقایسه آمارهای جهانی و ایران در حوزه بارندگی و استفاده از منابع آب خطاب به جامعه علمی کشور گفت: نبود مدیریت کارآمد مهم‌ترین عامل در ایجاد بحران آب در کشور است.

مجتبی طاوسی توضیح داد: آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشور ما با بحران آب مواجه شده و باید با اقدامات لازم این بحران را رفع کرد.

وی با اشاره به سکونت ۷۵ درصدی مردم در شهرها و چالش‌های به‌وجود آمده است، افزود: بازنگری در سیاست‌های جدید رشد جمعیت، مرفه‌سازی کشاورزان، بازبینی الگوی کشت، افزایش قیمت‌های حامل انرژی و ایجاد حساب پس‌انداز آب برای محیط‌زیست نکات مهم در رسیدن به کنترل بحران آب کشور است.

این استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس بیان کرد: مدیریت فعال و پیشگیرانه، اصلاح ساختار کنونی حاکم بر منابع آب کشور و آموزش و تقویت فرهنگ زیست‌محیطی جامعه لازمه پیشرفت در حوزه آب کشور است.

انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/

این نوشته با عنوان “وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا