فناوری

کاهش خطر ابتلا به تومور مغزی با فریب سلول‌ها

کاهش خطر ابتلا به تومور مغزی با فریب سلول‌ها” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از «تک اکسپلوریست»، آسم بیماری‌ای تنفسی است که در این بیماری مجرای تنفسی افراد باریک و ملتهب می‌شود. اخیراً مطالعاتی توسط دانشجوهای پزشکی از دانشگاه واشنگتن کشف شد که افراد مبتلا به آسم کم‌تر در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی هستند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که آسم به رفتار سلول‌های «تی» بستگی دارد. لنفوسیت تی از انواع سلول‌های ایمنی بدن است. زمانی‌که افراد به بیماری آسم مبتلا می‌شوند سلول‌های تی در بدن افراد فعال می‌شود. در این بیماری سلول‌های تی باعث التهاب ریه می‌شود اما از رشد تومورهای مغزی جلوگیری می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد دانشمندان سلول‌های تی را در بیماران تومور مغزی دوباره برنامه‌ریزی کردند تا شبیه سلول‌های تی در بیماران آسم عمل کنند که این عمل می‌تواند رویکردی جدید برای درمان تومورهای مغزی باشد. گاتمن، نورولوژیست می‌گوید آسم می‌تواند بیماری کشنده‌ای باشد و اگر بتوانیم سلول‌های تی را فریب دهیم تا وقتی وارد مغز می‌شوند، فکر کنند سلول‌های تی آسم هستند؛ بنابراین سلول‌های تی از تشکیل و رشد تومور مغزی دیگر پشتیبانی نمی‌کند.

یافته‌های اخیر به دانشمندان کمک می‌کند تا درمان‌های جدیدی درباره تومور مغزی پیدا کنند که در این درمان‌های جدید هدف اصلی، سلول‌های تی و تعامل آن‌ها با سلول‌های مغز است. مطالعات اخیر نقش سلول‌های ایمنی در توسعه تومورهای گلیوما نشان می‌دهد. تومورهای اولیه سیستم عصبی مرکزی گلیوما نام دارد که در نخاع یا مغز بروز می‌کند، اما شایع‌ترین محل بروز این تومور مغز است.

گوتمن از این مطالعات متعجب می‌شود که آیا سلول‌های ایمنی می‌تواند ارتباط را بین تومورهای آسم و مغز تشکیل دهد. نوعی پروتئین به نام دکورین در مجرای تنفسی وجود دارد که سبب بروز مشکل می‌شود، زیرا این پروتئین روی بافت‌هایی که توسط آن مجرای تنفسی پوشانده می‌شود تأثیر می‌گذارد و علائم آسم تشدید پیدا می‌کند. دانشمندان دریافتند که این پروتئین برای سلول‌های مغز مفید است.

انتهای پیام/پ

این مطلب با عنوان “کاهش خطر ابتلا به تومور مغزی با فریب سلول‌ها” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا