اجتماعی

جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری داشته است

جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری داشته است” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری داشته است

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه نرخ جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری را داشته است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، «عباس عبادی» معاون پرستاری وزیر بهداشت در همایش روز پرستار که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: امروز در دنیا نقش و حوزه عملکرد پرستاران توسعه یافته است، افزایش بار بیماری، جمعیت سالمندی، گران بودن سلامت و غیره از چالش های نظام سلامت است.


او افزود: پرستاران بیشترین سهم را در نظام سلامت دارند که می‌توانند با تحقق عدالت در نظام سلامت، نقش بیشتری را ارائه کنند. تغییر عرضه ارائه خدمات از مراکز درمانی به شکل صرف به مراکز جامع و نقش پرستاران در پوشش همگانی سلامت، حفظ و ارتقا سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی از عناصر اصلی ساختار نظام سلامت است که در جای جای این نقش ها پرستاران به راحتی می‌توانند ایفای نقش کنند. با توجه به راهبرد جدید وزارت بهداشت، توجه به نیروهای خط اول و نیروهای حد واسط به جای ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت، راهکار و راهبرد ارزشمندی برای مواجه با چالش های پیشروست.


عبادی گفت: گسترش مراکز درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی، نیاز به خدمات سلامت و پرستاری را افزون خواهد کرد. مضاف بر این اگر رویکرد ما رویکرد جامعه محور باشد، نیاز به تقویت نیروهای انسانی با این رویکرد هم مزید عرض من خواهد بود.


او در ادامه افزود: خوشبختانه نرخ جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری را داشته است. البته به موازات انتظار می‌رفت که رشد تحصیلات تکمیلی به ویژه در مقطع پی اچ دی با هدف توانمند کردن جامعه پرستاری افزایش پیدا کند، اما متاسفانه رویکرد انقباضی برای تربیت در تحصیلات تکمیلی و به ویژه پی اچ دی می‌تواند مانعی برای آموزش پرستاری باشد.


عبادی گفت: افزایش ظرفیت ها در دوره تحصیلات تکمیلی نظیر پی اچ دی و رشته های ۱۲ گانه در مقطع کارشناسی ارشد، می‌تواند راهگشای تخصصی سازی خدمات پرستاری باشد و به تامین کادر هیات علمی ما کمک کند.


او افزود: اقداماتی که براساس یک راهبرد، در حوزه پرستاری سلامت و جامعه به عنوان منشور ما به عنوان معاونت پرستاری پیشرو خواهد بود، تدوین آیین نامه پرستاری تخصصی یا تخصصی سازی پرستاری و تامین بسته های خدمتی مرتبط، طرح پرستار پیگیر، تاسیس مراکز مراقبت تسکینی و توسعه مراقبت در منزل است  که امتحان خودش را در دوره کووید به خوبی نشان داد و به خصوص تجربه پایلوت مراقبت در منزل که به خوبی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین با نتایج ارزشمندی به سرانجام رسید.


عبادی ادامه داد: به علاوه توسعه نقش های اجتماعی پرستاران خارج از چارچوب های بیمارستان همه و همه کمک می کند و دلیلی است که اصلاح ساختار نظام سلامت و توسعه ساختار معاونت پرستاری باتوجه به ماموریت های پیشرو و تسری این ساختار به سایر دانشگاه های علوم پزشکی انجام شود.


او در انتها گفت: خدامحوری، مردم محوری، رفع موانع خدمتی و ارتقا سلامت جامعه شعار اصلی ما و عمل ما در دوره آینده برای مقابله با چالش های پیشرو در دهه آینده خواهد بود.


انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “جمعیت پرستاران از ابتدای دهه نود تا امسال رشد سه برابری داشته است” در وب سایت www.ilna.news منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ilna.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا