فناوری

۹ طرح فناورانه جایگزین واردات برخی کالاها می شوند – تیتروز | خبر جدید

۹ طرح فناورانه جایگزین واردات برخی کالاها می شوند – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

دکتر محمد حسین بهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه مرکز طرح‌های کلان معاونت علمی و فناوری گفت: ۱۷ «طرح فناورانه کلان»، «طرح توسعه فناوری» و «طرح ملی» برای اجرایی شدن به تصویب رسیده و مورد حمایت معاونت علمی قرار گرفته است.

رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه تولید نمونه‌های اولیه برخی محصولات نیز جز این طرح‌های کلان بوده است، گفت: اعتبار اختصاص یافته به این ۱۷ قرارداد برابر با ۲۵۶.۴ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه این پروژه‌ها اکنون توسط شرکتهای دانش بنیان در حال انجام هستند، گفت: اجرای چنین طرح‌هایی مورد نیاز صنعت بوده و با درخواست صنایع مختلف و حمایت معاونت علمی توسط شرکتهای دانش بنیان به انجام می رسند.

بهشتی با تاکید بر اینکه هر یک از این پروژه‌ها در مدت زمان مشخص از سه ماه تا پنج سال به اتمام خواهد رسید، گفت: برخی از این طرح‌ها تولید بار اول هستند که تاکنون جز اقلام وارداتی محسوب می‌شده اما اکنون شرکتهای دانش بنیان در حال ساخت آنها هستند.

رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به سهم معاونت علمی از این پروژه‌ها و طرح‌های کلان گفت: ۵۱ درصد سهم معاونت علمی از این طرح هاست و مابقی سهم مجری و بهره بردار است.

وی با تاکید بر اینکه در واقع معاونت علمی اعتبارات خود را اهرم می‌کند تا اعتبارات دیگر به این حوزه کشیده شود اظهار داشت: از این طریق صنایع توسط شرکتهای دانش بنیان می رسند.

وی خاطر نشان کرد: از جمله طرح‌های توسعه فناوری که در این ۱۷ پروژه هستند می‌توان به طرح «چشمه نور» که پروژه وسیعی است اشاره کرد.

به گفته رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری، این پروژه فازهای مختلفی دارد که بخشی از آن به عهده دانش بنیانهاست و براورد ما این است که ۸ سال زمان می‌برد.

وی افزود: طرح «سامانه هوشمند پایش شبکه‌های توزیع آب»، «کمباین برداشت برنج»، «کتتر همودیالیز»، «آزمایشگاه مرجع توربین‌های گاز»، «کیت تشخیص»، «بذرهای هیبرید گوجه فرنگی»، «ماسک های کمک‌تنفسی»، «سامانه و دوچرخه‌های برقی»، «الکترواستاتیک» از دیگر طرح‌های فناورانه ای (۱۷ طرح تائید شده) هستند که بر اساس نیاز متقاضی و اهرم معاونت علمی به زودی جایگزین نمونه‌های خارجی می‌شوند.

به گفته بهشتی، خوشبختانه برای ساخت دستگاه کمباین برنج که تاکنون نمونه ایرانی آن وجود نداشته قراردادی داریم که این کار ارزشمند خوبی است؛ صنعت کشاورزی ساخت این دستگاه را تقاضا داده و در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه برخی طرح‌های کلان که قرار است توسط دانش بنیان‌ها به تولید برسد در حوزه سلامت است، گفت: کیت‌های تشخیصی، کتتر همودیالیز و ماسک‌های کمک تنفسی در سایزهای مختلف از جمله محصولاتی بودند که از خارج وارد کشور می‌شدند.

رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: همچنین بومی سازی سامانه‌های برقی که در کاهش آلودگی‌ها کاربرد دارد نیز مورد توجه قرار گرفته و قرار است یک شرکت دوچرخه‌های برقی را تولید کند.

وی با بیان اینکه همچنین تاکنون آزمایشگاهی برای تست توربین‌های گازی نداشته ایم گفت: قرار است در قالب طرح کلان یک شرکت دانش بنیان با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، آزمایشگاه مرجع برای ارزیابی توربین‌های گازی را راه اندازی کند. این آزمایشگاه مورد نیاز صنعت توربین سازی بود.

بهشتی ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا یک سال دیگر این آزمایشگاه راه اندازی شود.

وی گفت: کتتر همودیالیز دائم برای بیماران دیالیزی و ماسک‌های کمک تنفسی نیز از جمله اقلام وارداتی بودند که قرار است در قالب این طرح‌های ملی به تولید برسند تا از خارج بی نیاز شویم.

رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: تولید بذرهای هیبرید برای گوجه فرنگی نیز از دیگر طرح‌هایی است که قرار است برای اولین بار در فضای باز به تولید برسد. تاکنون تولید این بذرها در فضای گلخانه‌ای امکان پذیر بود اما اکنون در فضای باز قابل تولید است.

به گفته وی، می‌توان توسط این بذرها نیاز کشور به گوجه را تأمین کرد و یا حتی صادرات داشت.

بهشتی گفت: دستگاه شتابدهنده الکترواستاتیک برای دانشگاه صنعتی شریف از دیگر محصولاتی است که قرار شده توسط محققان یک تیم فناورانه به تولید برسد.

این مقاله با عنوان “۹ طرح فناورانه جایگزین واردات برخی کالاها می شوند – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

دکمه بازگشت به بالا