فناوری

مو، دلیلی برای زایمان زودرس و سقط جنین/ رنگ مو در طول دوره بارداری ممنوع

مو، دلیلی برای زایمان زودرس و سقط جنین/ رنگ مو در طول دوره بارداری ممنوع” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از «فیوچریتی»، عموم مردم بر این باور هستند که رنگ مو در دوران بارداری برای جنین مضر است. این موضوع صحت دارد و طبق گفته محققان، استفاده از محصولات مو مانند رنگ مو، روشن‌کننده و موس مو در رشد جنین اختلال ایجاد می‌کند. هورمون‌های استروئیدی جنسی نقش مهمی در حفظ بارداری و رشد جنین دارد که محصولات مو سطح هورمون استروئید را در بدن کاهش می‌دهد. استفاده از محصولات مو روی سطح هورمون‌ها در زنان باردار تأثیر منفی می‌گذارد.

محصولات مراقبتی و زیبایی در مو حاوی چندین ماده شیمیایی هستند که در غدد درون‌ریز اختلال ایجاد می‌کند. این مواد شیمیایی شامل «فتالات‌ها»، «پارابن‌ها»، «فنول‌ها» و فلزات سمی هستند. این مواد با سیستم‌های هورمونی تعامل دارند و بر سنتز، تنظیم و متابولیسم تأثیر می‌گذارد که تمام این مواد در دوران بارداری آسیب‌پذیر هستند.

محققان مجموعه‌ای پرشس‌نامه‌ شامل مشخصات دموگرافیک، شغل، سبک زندگی است. این پرسش‌نامه توسط شرکت‌کنندگان تکمیل شد و آن‌ها میزان استفاده از وسایلی را مانند عطر، لوسیون، لوازم آرایشی، لاک ناخن، رنگ مو، کرم موبر، دهان‌شویه، شامپو، و… اعلام کردند. محققان در طول دوره بارداری دوبار نمونه‌های خونی از شرکت‌کنندگان گرفتند. همچنین هورمون‌های استروئید جنسی و تیروئید نیز در آن‌ها بررسی شد.

محققان طبق یافته‌های خود دریافتند که اختلال در هورمون‌های استروئیدی پیامدهای نامطلوب برای مادر و جنین دارد. همچنین عوارضی مانند محدودیت رشد، زایمان زودرس و وزن کم جنین را در هنگام تولد به همراه دارد. هورمون‌های استروئیدی در رشد جنین بسیار حیاتی است. تغییرات سطح هورمون‌ها به ویژه در دوره بارداری بسیار خطرناک است، زیرا علاوه بر تغییر در رشد نوزاد و مسیر بلوغ امکان دارد باعث توسعه سرطان‌های مرتبط با هورمون استروئید مانند سرطان سینه، رحم و تخمدان شود؛ بنابراین از این موضوع غافل نشوید.

انتهای پیام/

این محتوا با عنوان “مو، دلیلی برای زایمان زودرس و سقط جنین/ رنگ مو در طول دوره بارداری ممنوع” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا