اجتماعی

85 درصد املاک “خلازیر” وقفی است- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز

۸۵ درصد املاک “خلازیر” وقفی است- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تیتروز؛ ناصر امانی در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران  درباره مشکلات و چالش‌های محله «خلازیر» اظهار کرد: اگر خاطر شریف نمایندگان مردم و رسانه‌ها باشد، در نطق پیش از دستورم در جلسه‌ علنی به مفهوم سه تهران اشاره کردم که تا از هم تفکیک و مرزبندی نشوند و حیطه اختیارات و مسوولیت هر یک از آنها اعم از دولت، مدیریت شهری و سایر ارکان نظام مشخص نشود، مشکلات اساسی تهران حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: این سه تهران عبارتند بودند از تهران به عنوان یک کلانشهر و مرکز استان تهران، تهران به عنوان پایتخت و مرکز کشور جمهوری اسلامی ایران و تهران به عنوان منطقه شهری تهران. گزارشی که امروز از محله خلازیر خدمت شما تقدیم می‌کنم، مصداق بارزی از این سه تهران است. پرداخت سه عوارض، گرفتن مجوز از دو سازمان، پاسکاری مردم بین شهرداری و وقفیه‌ منطقه پدیده دیگری است که این بار در جنوبی‌ترین منطقه تهران شاهد آن بودم.

امانی اضافه کرد: ۸۵ درصد املاک محله متعلق به آن وقفی است و مردم برای هر اقدامی در زمینه‌ نوسازی و ساخت و ساز، یک بار به شهرداری و یک بار به آن اوقاف باید عوارض برابر پرداخت کنند. ندارند، حداقل حقوق را می‌گیرند، بازنشسته هستند، درآمدشان تنها از پرداخت مستمری صندوق‌های بازنشستگی تامین می‌شود و یا کارگران روزمزد هستند. فرزندانشان نیاز به مسکن دارند. توان خرید که مهال است. قدرت رهن و اجاره هم ندارند. برخی هم که زمین دارند و خانه دارند، باید برای ساخت یک طبقه از شهرداری مجوز بگیرند. به شهرداری مراجعه می‌کنند، سند مطالبه می‌کند و به اوقاف ارجاع می‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: اوقاف برای صدور سند، مبالغ بالایی مطالبه می‌کند که نه‌تنها پرداخت بلکه محاسبه آن برای این مردم ممکن نیست. مردم سوال می‌کنند چه کنیم؟ آیا ما شهروندان این کشور و این شهر نیستیم؟ از خلازیر می‌گویم؛ محله شهید کاظمی در منطقه ۱۹ با بیش از ۲۲ هزار نفر جمعیت که از سال ۹۱ و همزمان با ابلاغ طرح تفصیلی، به محدوده شهر تهران ملحق شده است و مردم عوارض سومی هم بابت الحاق به شهر تهران باید به شهرداری پرداخت کنند که البته مبلغ آن به میزان متراژ زمین متفاوت است.

رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران گفت: محله غیرقابل ‌تحمل با ۲۰۰۰ گاراژ که محل دپو نخاله‌های ساختمانی، چوب، آهن، پلاستیک و غیره و همچنین محل دپوی پسماندهای کارگاه‌ها و گاراژهای مذکور است که از عصر تا صبح روز بعد با آتش زدن آنها توسط معتادان و کارتن‌خوابن‌ها یکی از منابع اصلی آلودگی هوای تهران است و تنفس را برای ساکنین ۵ شهرک محله یعنی شهرک شهید رجایی، شهرک شهید صدری، شهرک احمدیه، شهرک ابوذر و مرحوم سیداحمد خمینی مشکل کرده است.

وی ادامه داد: میزان نخاله‌ها و پسماندهای رهاشده در مناطقی که اشاره کردیم به قدری زیاد است که توان یک پیمانکار آن هم در سطح ناحیه به هیچ وجه پاسخگوی پاک‌سازی آن نخواهد بود. هرچند به گفته مردم، شهرداری هرچند روز یک بار آنها را جمع می‌کند، اما یک ساعت بعد همان آش و همان کاسه است.

امانی گفت: اما مهم‌ترین درخواست مردم این مشکلات نیست؛ بلکه سیستم فاضلاب و آب گرفتگی منازل و محل کارشان با کوچک‌ترین بارندگی است؛ زیرا علی‌رغم اجرای سیستم فاضلاب از سال‌های قبل، به دلیل نداشتن مرکز تصفیه، به بهره‌برداری نرسیده است و مردم نیز به ناچار خود اقدام به وصل فاضلاب خود به لوله‌های نصب‌شده کرده و با کوچک‌ترین بارندگی آب پس زده و معابر منطقه را فرا می‌گیرد. در محله از فضای سبز، بوستان و مراکز فرهنگی هیچ خبری نیست و سرای محله شهید کاظمی از چند ماه قبل توسط همان وقفیه‌ای که عرض کردم که ادعای مالکیت زمین سرای محله اداره پلمپ و تعطیل شده است و تنها مرکزی که مردم امکان استفاده از برنامه‌های آنها را داشتند، از آنها گرفته شده و یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم بازگشایی مجدد این سرا  است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: داشتن یک قانون بد بهتر از بی‌قانونی است. مصداق بارز این گفتار حکیمانه را در این محله شاهد هستیم. آیا وقت آن نرسیده است که بعد از ۴۰ سال در مرکز کشور تفکیک سه تهران کلانشهر، پایتخت و منطقه شهری تهران را حداقل در حد طرح‌های شهری و حد و مرزهای کاغذی روشن کنیم؟ حل این مشکل نه با مدیریت شهری که با متولیان استان تهران و وزارت کشور و دیگر سازمان‌های مسوول است.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “۸۵ درصد املاک “خلازیر” وقفی است- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا