اقتصادی

سی ان ان: تورم آمریکا از کنترل خارج شده است- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تیتروز

سی ان ان: تورم آمریکا از کنترل خارج شده است- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری تیتروز، شبکه خبری سی ان ان در این یادداشت نوشت: تورم اکنون در صدر فهرست شکایات مصرف کنندگان آمریکایی قرار دارد. قیمت‌ها برای همه چیز، از نیازهای ضروری مانند غذا، برق و گاز و سرپناه گرفته تا کالاهای لوکس و تفریحی همچنان در حال افزایش هستند. با وخیم ترشدن مشکل گرانی، آمریکایی ها به دنبال کمی آرامش هستند.

در ماه نوامبر، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که معیار اصلی نرخ تورم است، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶.۸ درصد افزایش یافت و شاخص قیمت مصرف کننده هسته که مواد غذایی و انرژی در آن محاسبه نمی شود، نسبت به سال قبل ۴.۹ درصد رشد کرد.

بر اساس این گزارش، این نرخ ها سریع ترین نرخ هایی است که در ۳۹ سال گذشته این کشور شاهد بوده است. قیمت مواد غذایی در خانه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش داشت و هزینه انرژی که شامل بنزین و برق می شود، ۳۳ درصد بالاتر از یک سال گذشته بود.

نرخ اجاره‌بهای مسکن که در بدترین شرایط دوره همه‌گیری، به دلیل افزایش خرید خانه و زندگی کردن جوانان در کنار خانواده‌های خود، دچار رکود شده بود، نیز در مقایسه با سال گذشته ۳ درصد افزایش یافت.

اکنون، همه نگاه ها به اقدام بعدی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) است. در حالی که دستیابی به اشتغال کامل و ثبات قیمت بخشی از وظایف دوگانه فدرال رزرو است، این بانک باید احتمالاً بیشتر نگران افزایش قیمت ها باشد.

داده های ورودی بازار کار نشان می دهد که اقتصاد به اشتغال کامل دست یافته یا به زودی به اشتغال کامل خواهد رسید، اما تورم هنوز از کنترل خارج است.

فدرال رزرو باید از هم اکنون برای جلوگیری از تورم سریعتر از کاهش رشد اقتصادی و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان در ایالات متحده اقدام کند.

این بدان معناست که بانک مرکزی آمریکا باید سرعت سیاست تسهیل کمّی خود را بیشتر کرده و نرخ بهره را چند بار در سال آینده افزایش دهد.

به طور همزمان، عوامل دیگری که باعث تورم می شوند، احتمالا پایدارتر خواهند بود، از جمله افزایش هزینه های انرژی با تغییر مسیر اقتصاد جهانی به سمت انرژی های تجدیدپذیر، افزایش تقاضا برای تراشه های کامپیوتری و دستمزدهای بالاتر با وجود کمبود نیروی کار و همچنینی افزایش سن جمعیت.

انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “سی ان ان: تورم آمریکا از کنترل خارج شده است- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا