بین المللی

تاکید پاشینیان و علی‌اف بر تعهد به توافق‌های قراباغ

تاکید پاشینیان و علی‌اف بر تعهد به توافق‌های قراباغ” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری تاس، شارل میشل، رئیس شورای اروپا پس از مذاکرات سه‌جانبه در بروکسل در بیانیه‌ای گفت: نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان بار دیگر تایید کردند که تعهدات کلیدی درج شده در چارچوب دو بیانیه سه‌جانبه نهم نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ رعایت می‌شود و توافق‌هایی که در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ در سوچی حاصل شد، باید مورد استناد قرار گیرد.

در این بیانیه آمده است: رئیس شورای اروپا تاکید کرد که حل و فصل مسائل انسانی اصلی، به شدت حائز اهمیت است. او از اقدام تازه آذربایجان در آزادی ده‌ها زندانی ارمنستانی و اقدام ارمنستان در تحویل دادن تمام نقشه‌های باقیمانده از کارگذاری مین‌ها استقبال کرد. او خواستار حل و فصل کامل و فوری تمام مسائل انسانی برجسته، نظیر آزادی زندانیان بیشتر و رسیدگی به سرنوشت مفقودشدگان شد و هم‌زمان تصدیق کرد که حرکات بشردوستانه دو طرف همچنین به افزایش اعتماد و ایجاد فضای سازنده‌ای برای پیشرفت به سمت صلح و سازش کمک می‌کند.   

علاوه بر این، شارل میشل تاکید کرد که اتحادیه اروپا به حمایت از مین‌زدایی بشردوستانه از جمله با ارائه توصیه کارشناسی و کمک به جمعیت جنگ‌زده، توان‌بخشی و بازسازی ادامه خواهد داد.

رئیس شورای اروپا که میزان رهبران باکو – ایروان بود، گفت: اتحادیه اروپا همچنین به حمایت از تدابیر اعتمادساز میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: این رهبران درباره تجارت موجود و آینده‌نگر و شراکت اقتصادی میان اتحادیه اروپا و دو کشور به رایزنی پرداختند. آنها همچنین درباره قصد اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی یک پلتفرم مشورتی اقتصادی برای ایجاد اعتماد، مشارکت در هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و تقویت همکاری اقتصادی در این منطقه به گفت‌وگو پرداختند.

براساس بیانیه شارل میشل، ‌اتحادیه اروپا در مرزبندی و تحدید حدود مرزهای این دو کشور کمک کارشناسی و مشورتی ارائه خواهد داد.

در همین حال نخست‌وزیر ارمنستان در پیامی در فیس‌بوک گفت، توافقی با باکو برای از سرگیری فعالیت خط راه‌آهن در نشست سه‌جانبه بروکسل حاصل شد. به گفته او، این راه‌آهن در مسیر قوانین مرزی و گمرکی به رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی و بر پایه عمل متقابل، تحت حاکمیت و حوزه صلاحیت کشورها فعالیت خواهد کرد. ارمنستان با راه‌آهن به ایران و روسیه دسترسی خواهد یافت. ما همچنین با ادامه تماس‌ها موافقت کردیم.

درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان دوباره در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ در منطقه ناگورنو – قراباغ بالا گرفت. در نهم نوامبر ۲۰۲۰، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به همراه الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان بیانیه مشترکی را درباره آتش‌بس کامل در این منطقه مورد مناقشه به امضا رساندند و بدین ترتیب فرایند توقف کامل خصومت‌ها تسهیل شد. براساس این توافق، آذربایجان و ارمنستان مواضعی که در اختیار داشتند، حفظ می‌کردند. علاوه بر این، مناطق بسیاری به کنترل باکو درآمد و صلحبان‌های روسیه در این منطقه مستقر شدند.

در جریان نشست ۱۱ ژانویه در مسکو، رهبران روسیه، ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان برای ایجاد کارگروهی متشکل از معاون‌ نخست‌وزیران این سه کشور که روی ایجاد ارتباطات حمل و نقل و اقتصادی در ناگورنو – قراباغ کار کنند، توافق شد.

۳۱۱۳۱۱

این محتوا با عنوان “تاکید پاشینیان و علی‌اف بر تعهد به توافق‌های قراباغ” در وب سایت www.khabaronline.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.khabaronline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + نه =

دکمه بازگشت به بالا