اقتصادی

نسبت چکهای برگشتی به مبادله شده زیر 10 درصد ماند- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز

نسبت چکهای برگشتی به مبادله شده زیر ۱۰ درصد ماند- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تیتروز، مطابق آمار بانک مرکزی، در مهر ماه سال ۱۴۰۰ و در کل کشور، ۵.۴ میلیون فقره چک به ارزش ۲۰۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده که از این میان، سهم چک­های برگشتی برابر با ۴۷۶ هزار فقره چک به ارزش ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان بوده است. از این رو، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله ­شده در مهر ماه امسال به ترتیب برابر با ۸.۸ درصد و ۱۳ درصد شده است.

البته آمار مربوط به شهریور ماه سال ۱۴۰۰ نشان می­دهد که در ماه گذشته، ۷.۳ میلیون فقره چک به ارزش ۲۴۹.۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده بود که از این بین، ۷۰۹ هزار فقره به ارزش ۳۱.۴  هزار میلیارد تومان برگشت خورده بود. بنابراین نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله شده در ماه قبل به ترتیب برابر با ۹.۷  درصد و ۱۲.۶ درصد بوده است.

با مقایسه آمار مهر ماه و شهریور ماه امسال، مشاهده می­شود که نسبت تعداد چک­های برگشتی به مبادله ­شده با کاهش ۹.۳ درصدی و نسبت ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده با افزایش ۳ درصدی همراه شده است.

همچنین، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مهر ماه، در مجموع ۴۸.۱ میلیون فقره چک به ارزش ۱۴۱۰.۷ هزار میلیارد تومان مبادله شده که ۴.۴۹۹ میلیون فقره چک به ارزش ۱۷۷.۴ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابراین از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده به ترتیب برابر با ۹.۴ درصد و ۱۲.۶ درصد شده است.

از طرف دیگر در این بازه زمانی در سال ۱۳۹۹ نیز مطابق آمار بانک مرکزی، هر دو نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده برابر با ۱۱ درصد بوده است.

در نتیجه با مقایسه ۷ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ و ۷ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، نسبت تعداد چک­های برگشتی به مبادله ­شده با کاهش ۱۳.۵ درصدی و نسبت ارزش چک­های برگشتی به مبادله شده با افزایش ۱۴ درصدی همراه بوده است.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “نسبت چکهای برگشتی به مبادله شده زیر ۱۰ درصد ماند- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا