بین المللی

عربستان جز پنج زندان بزرگ روزنامه نگاران- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز

عربستان جز پنج زندان بزرگ روزنامه نگاران- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تیتروز، آمارهای اخیر سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد که عربستان سعودی  جزء ۵ کشوری است که بیشترین تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده را به ثبت رسانده است.

این پنج کشور عبارتند از: چین (۱۲۷)، میانمار (۵۳)، ویتنام (۴۳)، بلاروس (۳۲)، و عربستان سعودی (۳۱).

پایگاه خبری الخلیج الجدید نوشت: سازمان مدافع حقوق مطبوعات با اشاره به کشته شدن ۴۶ روزنامه نگار در سال ۲۰۲۱، اعلام کرد که در حال حاضر ۴۸۸ کارمند رسانه در جهان در زندان هستند.

این سازمان (مستقر در پاریس) تاکید کرد که تعداد روزنامه نگاران زندانی از زمان تنظیم گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز در سال ۱۹۹۵ هرگز به این اندازه زیاد نبوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه نگاران مرد بیشترین زندانی در جهان  (۸۷.۷ درصد)  هستند.

گزارشگران بدون مرز یک سازمان غیردولتی است که به دنبال آزادی مطبوعات است .

شرایط روزنامه‌نگاران در عربستان سعودی بسیار متفاوت‌تر از روزنامه نگاران دیگر کشورها است؛ چراکه‌ آن‌ها در شرایط نابسامانی قرار دارند و مقامات سعودی همچنان به بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند.

 

طبق گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز در سال ۲۰۲۱، عربستان همچنین در رتبه بندی جهان در مرتبه پایینی در زمینه آزادی مطبوعات قرار دارد. عربستان که توسط « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی اداره می شود از جمله سه کشور عربی است که آزادی مطبوعات را سرکوب می کند. به گفته خبرنگاران بدون مرز، عربستان همچنان دستکم ۳۱ روزنامه نگار را تحت بازداشت دارد.

سازمان ابتکار سنجش حقوق بشر در گزارش خود که وضعیت رسانه ای ۱۸۰ کشور را ارزیابی می کند، تاکید کرد که رسانه های آزاد در عربستان جایی ندارند. روزنامه نگاران تحت نظارت شدید قرار می گیرند حتی اگر خارج از کشور باشند.

این گزارش افزود: به رغم آنکه بن سلمان زمانی که قدرت را در ژوئن ۲۰۱۷ به دست گرفت، از رویکرد باز سخن گفت؛ اما سرکوب ها در این کشور به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر نیز تاکید کرد: عربستان همچنان به بایکوت خبری و منع روزنامه نگاران از دسترسی به اطلاعات ادامه می دهد که این امر مانعی اصلی برای روزنامه نگاران به منظور انجام فعالیت خود در انتقال اطلاعات است.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “عربستان جز پنج زندان بزرگ روزنامه نگاران- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سه =

دکمه بازگشت به بالا