فناوری

شیشه هوشمند بومی‌سازی شد – خبرگزاری آنا

شیشه هوشمند بومی‌سازی شد – خبرگزاری آنا” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، گروهی از محققان دانشگاه تهران شیشه‌های هوشمند مجهز به فویل گرماگریز طراحی و تولید کرده‌اند. شیشه‌های هوشمند با استفاده از نانوذرات کریستال مایع ساخته می‌شود که توانایی انعکاس بخشی از طیف مادون قرمز نور خورشید را دارد، این فرایند بدون ایجاد اثر نامطلوب بر طیف نور مرئی انجام می‌شود. فویل گرماگریز به کار رفته در این پنجره بسیار انعطاف‌پذیر و نازک است و تنها هشت میکرومتر ضخامت دارد. این شیشه هوشمند قابلیت کنترل محدوده انعکاس را به کاربر می‌دهد.

شیشه‌های هوشمند نه‌تنها طول عمر و بالایی دارند بلکه اشعه‌های مضر خورشید را جذب کرده و بیرون منعکس می‌کنند. شیشه‌های هوشمند از دو لایه شفاف قلع ساخته شده که بین آنها مایع کریستال قرار می‌گیرد. وقتی ۸۰ درصد از نور مرئی از این شیشه عبور می‌کند، به طور خودکار کدر می‌شود.

بخش قابل‌توجهی از انرژی که برای گرمایش و سرمایش در ساختمان‌ها ایجاد می‌شود، از طریق پنجره‌ها، درها و درزهای آنها از بین می‌رود. این اتلاف انرژی نه‌تنها باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود بلکه به محیط‌زیست نیز آسیب می‌رساند. بنابراین تولیدکنندگان در و پنجره می‌توانند با استفاده از فناوری‌های نوین تا حد ممکن از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها جلوگیری کنند.

انتهای پیام/۴۰۲۱

این مقاله با عنوان “شیشه هوشمند بومی‌سازی شد – خبرگزاری آنا” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا