3 پیام رسوایی بزرگ آمریکا در ساحل غزه

3 پیام رسوایی بزرگ آمریکا در ساحل غزه

غرق شدن اسکله آمریکایی ها در ساحل نوار غزه به زعم بسیاری از تحلیلگران، جلوه ای عینی از انحطاط سیاست خارجی آمریکا را در عرصه بین المللی به نمایش گذاشته است. معادله ای که نشان می دهد کفایت و کارآمدی، دو مولفه گمشده عرصه حکمرانی آمریکایی هستند .

به گزارش تیتروز، سامان سفالگر؛ کارشناس مسایل بین الملل در یادداشتی در «راهبرد معاصر» نوشت: در بحبوحه کارزار کشتار و نسل کشی رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه، دولت آمریکا در موضع گیری ای از اراده خود برای ایجاد اسکله و بندر موقت در ساحل غزه خبر داد. این اقدام دولت آمریکا تا حد زیادی بازتابی از تمایل نداشتن آن برای اعمال فشار به رژیم صهیونیستی برای اجازه دادن به ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه از مبادی و گذرگاه های زمینی این منطقه بوده است. 

دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا ادعا کرد، هدفش از ایجاد اسکله موقت در ساحل غزه تقویت روند کمک رسانی به مردم این منطقه در کنار ارسال کمک های هوایی به بخش های مختلف غزه است. با وجود این، اسکله تنها 9 روز پس از آغاز به کار و پس از آنکه فقط 60 کامیون کمک های بشردوستانه را به مردم نوار غزه رساند، در دریای مدیترانه غرق شد. 

منابع آمریکایی اعلام کرده اند، هزینه تعمیر اسکله مذکور چند 10 میلیون دلار است

غرق شدن اسکله موقت آمریکا با بازتاب های بین المللی گسترده ای همراه شد و بسیاری آن را به مثابه رسوایی بزرگ برای واشنگتن ارزیابی کرده اند. بسیاری از تحلیلگران عنوان کرده اند، آمریکا با ایجاد اسکله سعی داشت جنایت های خود را در همدستی با رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین لاپوشانی کند، ولی اکنون بی آبروتر شده است. 

منابع آمریکایی اعلام کرده اند، هزینه تعمیر اسکله مذکور چند 10 میلیون دلار است. در این چارچوب افرادی نظیر استفان والت، تحلیلگر و چهره دانشگاهی برجسته آمریکایی در حوزه روابط بین الملل در گزارش ها و مقالات خود به این موضوع پرداختند که غرق شدن اسکله آمریکا در ساحل غزه نمود عینی انحطاط و تضعیف فزاینده سیاست خارجی این کشور است. 

غرق شدن اسکله موقت آمریکا حامل سه نکته و پیام مهم و محوری است. 

نخست، اینکه ابتکار ایجاد اسکله دریایی موقت از سوی آمریکا در ساحل نوار غزه در شرایطی مطرح و عملیاتی شد که گزینه های به مراتب راحت تری برای کمک رسانی به مردم غزه وجود داشت. با وجود این، دولت آمریکا با ایجاد اسکله دریایی در ساحل غزه سعی داشت از ارزش و اهمیت راهبردی گذرگاه رفح بکاهد و این گونه وانمود کند می توان به شیوه های متفاوتی به مردم غزه کمک رسانی کرد. شیوه هایی که در قالب آن ها همه چیز تحت نظارت و رصد آمریکایی ها و صهیونیست ها خواهد بود. 

معادله ای که از چشم اندازی کلی سعی داشت از شدت فشارها به رژیم اشغالگر قدس در بحبوحه جنگ غزه بکاهد. با وجود این، ابتکار چند میلیون دلاری نه تنها شکست خورد بلکه به رسوایی بزرگی برای آمریکا تبدیل شد؛ معادله ای که تا حد زیادی نتیجه فاصله گرفتن رهبران و دولتمردان آمریکایی از واقعیت های میدانی در منطقه است. 

دوم، اینکه برقراری اسکله مذکور حتی نتوانست در راستای کوچک ترین اهداف تعیین شده برای آن نیز از خود عملکرد نشان دهد. آمریکایی ها مدعی بودند اسکله یادشده می تواند سیل قابل توجهی از کمک ها را به نوار غزه ارسال کند، اما در عمل شاهد بودیم تنها 60 کامیون کمک برای بیش از 2 میلیون نفر انسان جنگ زده در نوار غزه از  اسکله ارسال شد که نشان می دهد تا چه اندازه ابتکار ارایه شده از سوی دولت آمریکا بی فکر و عاری از تدبیر بوده است. 

باید توجه داشت، قدرت های غربی و به طور خاص آمریکا همواره مدعی بوده اند و هستند در رویدادهای مهم نظیر جنگ ها و تنش ها، بهترین و دقیق ترین تصمیمات را به پشتوانه قدرت خود می گیرند. گزاره ای که غلط و انحرافی بودن آن در بحبوحه جنگ غزه و درباره ماجرای غرق شدن اسکله آمریکایی ها در ساحل غزه به خوبی قابل مشاهده است. 

سوم، اینکه بایست توجه کرد، میلیون ها دلار هزینه های عملیاتی کردن اسکله آمریکایی ها در نوار غزه از جیب مردم آمریکا پرداخت شده است، ولی  همان گونه که استفان والت به تازگی در مقاله ای در نشریه فارین پالیسی گفت، به نظر می آید دولتمردان و سیاسیون آمریکایی عادت کرده اند از جیب مردم آمریکا خرج کنند و چون سازوکارهای مناسبی برای تعقیب و مجازات سیاست های غلط آن ها در عرصه سیاست داخلی آمریکا وجود ندارد، از تبعات اقدامات خود فرار و رنج اقدامات خود را به مردم بخش های مختلف جهان تحمیل می کنند. 

در واقع، مردم جهان باید خسارت های بی کفایتی آمریکایی ها را در حوزه سیاست خارجی شان پرداخت کنند. معادله ای که حاکی از توازن نداشتن جدی عرصه حکمرانی و دموکراسی آمریکایی است. جنسی از حکمرانی که همواره مدعی بوده عاری از نقص است و دیگر ملت های جهان باید آن را به مثابه جلوه ای عینی از آرمانشهر بشری در نظر  بگیرند. 

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "3 پیام رسوایی بزرگ آمریکا در ساحل غزه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "3 پیام رسوایی بزرگ آمریکا در ساحل غزه"، کلیک کنید.