5 اقتصاد برتر جهان در سال 2024 را بشناسید

آفتاب نیوز :

از تولید ناخالص داخلی به عنوان یک معیار کلیدی برای ارزیابی بزرگی اقتصاد یک کشور عمل می کند. رویکرد مرسوم برای اندازه گیری تولید ناخالص داخلی یک کشور شامل روش مخارج است که در آن رقم کل با تجمیع هزینه ها برای کالاهای مصرفی تازه، سرمایه گذاری های جدید، هزینه های دولتی و ارزش خالص صادرات به دست می آید.

داده های صندوق بین المللی پول از دوم ژانویه 2024 نشان می دهد پنج اقتصاد بزرگ جهان در سال 2024 بر اساس تولید ناخالص داخلی خود مرتب شده و شامل ایالات متحده، چین، ژاپن، آلمان و هند هستند.

ایالات متحده آمریکا

ایمنا در گزارش آورده است تولید ناخالص داخلی ایالات متحده 26 هزار و 954 میلیارد دلار، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 1.6 درصد و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه کشور 80 هزار و 410 دلار است. به این ترتیب ایالات متحده جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین اقتصاد جهانی و ثروتمندترین کشور را از سال 1960 تا 2023 حفظ کرده است. ایالات متحده از بازار مصرف قابل توجهی برخوردار است، زیرساخت انعطاف پذیری دارد و از شرایط تجاری سودمندی برخوردار است.

چین

تولید ناخالص داخلی چین 17 هزار و 786 میلیارد دلار، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی آن 5.2 درصد و تولید ناخالص داخلی آن بر اساس سرانه کشور 12 هزار و 540 دلار است. چین شاهد رشد قابل توجهی در پیشرفت اقتصادی خود بوده و از رتبه چهارم در سال 1960 به رتبه دوم در سال 2023 رسیده است. اقتصاد چین به طور عمده به تولید، صادرات و سرمایه گذاری وابسته است و دارای نیروی کار گسترده، پشتیبانی قوی دولتی، پیشرفت های زیرساختی و بازار مصرفی در حال گسترش است.

آلمان

تولید ناخالص داخلی آلمان چهار هزار و 430 میلیارد دلار، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی منفی 0.1 درصد و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه کشور 52 هزار و 820 دلار است. اقتصاد آلمان به شدت بر صادرات متمرکز و به واسطه دقت بالا در بخش های مهندسی، خودرو، مواد شیمیایی و داروسازی مشهور است؛ این کشور از نیروی کار ماهر، ابتکارات تحقیق و توسعه قوی و تعهد آشکار به پرورش نوآوری بهره می برد.

ژاپن

تولید ناخالص داخلی ژاپن چهار هزار و 231 میلیارد دلار، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 1.3 درصد و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه کشور 33 هزار و 950 دلار است. اقتصاد برجسته ژاپن با فناوری پیشرفته، قدرت تولید و صنعت خدمات متمایز است. بخش های اقتصادی برجسته ژاپن شامل خودرو، الکترونیک، ماشین آلات و حوزه های مالی می شود. علاوه بر این، ژاپن به دلیل اخلاق کاری تزلزل ناپذیر، پیشرفت های تکنولوژیکی پیشگام و صادرات استثنایی با کیفیت برتر شناخته شده است.

هندوستان

هند در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2024 در رتبه پنجم قرار دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور سه هزار و 730 میلیارد دلار، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 5.9 درصد و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه کشور دو هزار و 610 دلار است. اقتصاد هند دارای تنوع و رشد سریع است که توسط بخش های کلیدی مانند فناوری اطلاعات، خدمات، کشاورزی و تولید تقویت می شود. این کشور بر بازار داخلی گسترده، نیروی کار جوان و ماهر از نظر فناوری و طبقه متوسط در حال گسترش خود سرمایه گذاری می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "5 اقتصاد برتر جهان در سال 2024 را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "5 اقتصاد برتر جهان در سال 2024 را بشناسید"، کلیک کنید.